Technology

Stan wyjątkowy

07.09.2021, 12:45 0 komentarzy
Stan wyjątkowy

Od zaledwie kilku dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym objęto aż sto osiemdziesiąt trzy miejscowości, a więc określony fragment terytoriów województwa lubelskiego a także podlaskiego. Został on wprowadzony na trzydzieści dni na mocy rozporządzenia prezydenta wniesionego na stanowisko rządu. Rząd Mateusza Morawieckiego tłumaczył wprowadzenie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią oraz działaniami reżimu Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. W oparciu o opinie polskiego rządu migranci przywożeni są na granice przez służby białoruskiego reżimu. Pośród nich znajduje się grupa, która już od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Poza tym rząd sygnalizował także zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. W myśl konstytucji, stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w przypadku niepokojących niebezpieczeństw konstytucyjne środki są niewystarczające. Jednakże zarządzenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego ma możliwość wycofania Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o szczegółach zagrożenia niepodległości naszego kraju a także integralności granic naszego kraju. Oświadczył także, że Białoruś podporządkowane obecnie przez reżim Łukaszenki, organizuje ogromną operację międzynarodową turystyki migracyjnej. Dodatkowo podkreślił, że reżim białoruski uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł KO poinformował, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Dostrzegł, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz